Rastlinska prehrana za začetnike



oziroma...Veganstvo za začetnike



Zakaj sem napisala dve verziji? Ker sem prepričana da vam (vsaj vsejedcem) gre beseda "vegan" že pošteno na živce, se ne bomo opredeljevali v katero skupino spadamo, brez etiket. Nismo "vegani" , "presnojedci", "vegetarijanci"... ampak se preprosto prehranjujemo zgolj z rastlinami, smo na rastlinski prehrani. Tako se vas bo vsaj pol manj ukvarjalo s tem kako ne želite postati eden tistih, ki so jezni na "cel svet". 
Lahko preidem na bistvo? Ok. Torej, rastlinska prehrana za začetnike
Prva stvar ki je fajn da si jo vsak, ki bi rad naredil kaj zase in druge zapomni, da si celotne stvari ne komplicirajte za brezveze. V vsaki trgovini ponujajo sadje in zelenjavo. V nekaterih je to PRVA hrana ki jo vidiš, ko stopiš čez prag trgovine. Tisti ki pravite da jeste od zelenjave samo cvetačo pa mogoče še grah, vam ne morem pomagati. Vem pa da lahko svojo paleto okusov spremeni kdorkoli. Potrebno je malce trme in vztrajnosti, ampak leta in leta dobesednega izživljanja nad brbončicami z odvečno soljo, umetnih arom, sladkorjem, visokimi količinami maščobe, pusti svoje posledice. Kar je povsem normalno. Živimo hitro življenje in k temu pašejo hitri užitki. Če se vrnem k temu da je ponavadi zelenjava in sadje prva hrana katero zagledamo ob vstopu v trgovino. Zaloga sadja in zelenjave je pri nas kar v redu. Če vam finance dovoljujejo izberite organsko, drugače posežite po neorganski. Tu omenim samo to, da so zelena, breskve in jagode ene izmed najbolj onesnaženih (s pesticidi), tako da se mogoče le-te splača kupiti organske. Organsko seveda ne pomeni da je brez pesticidov...če ne pridejo v kontakt z njimi že v sami vzgoji, pridejo pa takrat ko se skladišči skupaj z "navadno" zelenjavo oz.sadjem. Je sama prisotnost pesticidov v manjših količinah, če to kaj šteje naj presodi vsak sam. Sama kupujem v Bio*si, NormaHofer in Spar. Posežem po organski, če se le da. Vsekakor pa se zgodi da vzamem tudi nekaj kar ni organsko, odvisno od ponudbe in prilagodljivosti. Iz zelenjave se lahko pripravi dobesedno tisoč in ena jed. Vso zelenjavo obožujem že od malih nog, tako da je veliko na sami vzgoji. Vsi vemo da je mediteranska hrana znana kot zdrava. In kaj vse vsebuje mediteranska hrana? Veliko zelenjave, stročnic, polnozrnate žitarice, malo manj oreščkov, sadja, oljčnega olja in še manj mesa (ribe, ostale morske živali). Ne koncentrirajte se na to s čem boste nadomestili meso, ker ni potrebno nič nadomeščati. V primeru, da vam zapaše veganski burger, si ga le privoščite, ampak naj to ne bo vaš vsakdanjik. Na policah v Sloveniji je vedno več veganske ponudbe, sicer daleč od tiste v Ameriki, ampak to je že druga stvar. Na izbiro imate od zelenjavnih polpetov, do veganskega sladoleda. V Celju imamo na srečo tudi LovingHut, kjer definitivno potešijo potrebo po bolj "poredni" hrani. Ampak, kot sem že omenila, se na te "nadomestke" ni pametno zanašati. Uporabljajte začimbe, pecite, pražite, kuhajte, si delajte sendviče, solate, smoothije...karkoli! Samo ne komplicirajte ... ker morate v postopku uživat, če želite obdržati navado. 
Ker pa vas sama zelenjava in sadje ne bosta zadovoljila, je dobro če vključite polnozrnata žita ; rjav riž, ajdo, piro, polnozrnato pšenico, kvinoja (mi jo uvrščamo med žita, drugače spada k družini amarantov), rž, oves, koruzo, ječmen in stročnice ; leča, soja, fižol, čičerika, grah in volčji bob. Žita so v naši prehrani vključena v testanine, kruh in kosmičih. Stročnice pa poskrbijo za energijo in regulirajo naš metabolizem, ker pa lupina ni prebavljiva, jih moramo najprej obvezno namočiti in skuhati. Priprava je enostavna! Poleg žit in stročnic pripraviš pečeno zelenjavo in skledo solate, vse to imaš pripravljeno v dobre pol ure.
Potem so tu še oreščki. Kupimo jih lahko v obliki ploščic, olj, masla in moke. So pomemben vir beljakovin, zdravih maščob, antioksidantov, vitaminov in vlaknin. Vseeno pa ne pozabite na olja. Olje ki prenese najvišjo temperaturo je avokadovo olje, je pa tudi precej drago. Sama za pečenje oz. praženje uporabljam oljčno olje, ki je pa definitivno bolj dostopno in ga je vseeno pametno nadomestiti z navadnim sončničnim oljem. Ampak to vseeno ne pomeni da lahko zdaj olje polivamo vsepovprek..čimmanj čimboljše. Za sladek krompir iz pečice ne potrebujete olja, za kuhano zelenjavo prav tako ne. 
Naj vas vsa opozorila in pametovanja o slabokrvnosti, nadomestilih in pomanjkanju pomembnih hranil ne prestrašijo. Z polnovredno rastlinsko prehrano dobite vsega dovolj. Sama v teh parih letih nisem imela težave z ničemer in ne jemljem nobenih prehranskih dopolnil. Odpornost je celo boljša.
Skratka, olajšajte si zadevo, res ni težko. Zapomnite si da imate ta privilegij, da si lahko izbirate kaj boste jedli. Lahko izberete svežo in zdravo ali pa mrtvo in predelano hrano. Kam boste vložili svoj denar? Poleg boljšega počutja, zdravja in več vitalnosti boste imeli kvalitetnejše življenje. Za dodatno olajšavo vas bo vsak dan, na mojem blogu čakal zdrav in enostaven recept za polnovreden obrok.


do jutri...
















Komentarji

Priljubljene objave